הודעה נשלחה בהצלחה

מהי הכנסה פסיבית? ומה החשיבות שלה למשק הבית?

אודי אביטל , יו”ר SMI
18/12/20
מהי הכנסה פסיבית? ומה החשיבות שלה למשק הבית?

אין מי שלא חולם, לשים רגל על רגל על מיטת שיזוף באחד האיים המדהימים של תאילנד, עם שייק אננס ביד, עצי קוקוס ליד וים כחול צלול ממול, בזמן שכספים זורמים לחשבונו בלי לעבוד. אם יצרתם לעצמכם הכנסה פסיבית כזו החלום הזה מציאותי ואפשרי. במאמר הבא נסביר, מהי הכנסה פסיבית? מדוע הכנסה כזו נהייתה צורך קיומי במציאות של היום? והכי חשוב, איך גם אתם יכולים לייצר הכנסה פסיבית?

מהי הכנסה פסיבית?

הכנסה פסיבית היא הכנסה שלא נובעת מיגיעה אישית. כלומר, כל הכנסה שבגינה לא נצטרך ללכת לעבוד פיזית או להשקיע את הזמן שלנו כדי לייצר הכנסה. אצל הרוב הגדול של משקי הבית, מרבית ההכנסות נובעות מעבודה ויגיעה אישית. בפועל, אנחנו נהנים מסוג של הכנסה פאסיבית, רק כאשר אנחנו יוצאים לפנסיה ונמצאים בגיל פרישה. אז קרן הפנסיה משלמת לנו קצבת זקנה חודשית, הבעיה היא שבגילאים הללו יהיה מאוחר מדי לייצר הכנסות פסיביות משמעותיות ולכן נצטרך לפועל מוקדם הרבה יותר.

אם אתם יחידים, זוג צעיר ואפילו משפחה עם ילדים, ככל שתקדימו לייצר הכנסה פסיבית, או אפילו הכנסות פאסיביות, כך תוכלו להיות פחות ופחות תלויים בעבודה פיזית למחייתכם. כיום בשנת 2021, הכנסה פסיבית מנדלן למשל, זה בכלל לא מותרות או נשמע דמיוני, אנחנו נסביר בהמשך מדוע זה צורך אפילו קיומי וצורך נוסף במיוחד לגיל פרישה.

תחום הכנסה פסיבית עבר תמורות גדולות בשנים האחרונות, ומגוון רחב של מוצרי השקעה שלא היו זמינים בעבר עם רף כניסה של 100,000 דולר או אירו ומעלה, שהיו בעבר נחלתם רק של עשירים, כיום נגישים לכל אחד עם הון עצמי נדרש נמוך בהרבה.

מדוע הצורך בהכנסות פסיביות עולה בשנים האחרונות?

עלייה ברמת החיים – הצמיחה הגבוהה שרושמת מדינה ישראל, תנופת ההייטק שמחלחלת אל כל המשק, לצד התפתחות אמצעי התקשורת כמו הרשתות החברתיות, מתקשרות לנו את חיי השפע והשגשוג. גם אם נרצה לחיות בצניעות, הסטנדרט הבסיסי של החיים עולה, המוצרים המתקדמים, עולים יותר. כדי לאפשר לעצמנו את האפשרות לשמור על רמת חיים נוחה, שזה גם אומר המון נוחות, עלינו לייצר הכנסות פסיביות ולתת לכסף שלנו לעבוד עבורנו, כדי שגם בעתיד נוכל להמשיך ולרכוש את המוצרים הללו.

התארכות תוחלת החיים – השיפורים הרפואיים, הטכנולוגיים ובכלל המהפכה הטכנולוגית של העשור האחרון, מביאים לעלייה עקבית בתוחלת החיים של כולנו. התארכות תוחלת החיים, והעובדה שכספי הפנסיה שחסכנו לא בהכרח יאפשרו לנו חיים מספקים כשנגיע לפרישה (הפנסיה צפויה לכל היותר לעמוד על 70% מהשכר במקרה הטוב ביותר), כך נצטרך לדאוג לתוספת הכנסה עתידית שתאפשר לנו לחיות בגיל פרישה, בצורה מספקת וברמת חיים גבוהה.

עלייה בהכנסות משקי הבית מעבודה והרצון להבטיח אותה – בשנים האחרונות, השכר הממוצע בישראל עולה בהתמדה. כשהשכר הממוצע נמצא בעלייה, אז מי שמוביל את העלייה הזאת הם בעלי ההכנסות הגבוהות בדרך כלל, אבל לא רק. גם עליית שכר המינימום תרמה את חלקה בעליית השכר הממוצע. מרבית אזרחי ישראל נהנו בשנים האחרונות מקצב הצמיחה ומהעלייה ברמת החיים. כשהכנסות משק הבית עולות, וכשמרביתן מושגות באמצעות יגיעה אישית, כלומר שהן הכנסות אקטיביות, הרצון לדאוג לעצמנו גם בעתיד, עולה. הפתרונות הן לבצע השקעות שונות שיאפשרו לנו ליהנות גם מהכנסות עתידיות.

להתכונן לבלתי צפוי – אם יש דבר אחד שנגיף הקורונה לימד אותנו, הוא שהכל יכול לקרות, ומה שהיום נראה בטוח מחר יכול לקרוס. אנחנו חייבים להתכונן לתרחיש הגרוע ביותר, כי ייתכן שבעתיד נאבד את מקום עבודתנו, אם זה בגלל האוטומציה, במסגרתה רובוטים מבוססי בינה מלאכותית יכלו לעשות  חלק מהעבודות שמבצעים כיום בני האדם, או שמא תתרחש מגיפה נוספת בדמות הקורונה.

למה בכלל צריך הכנסות פסיביות כשיש למשק הבית השקעות בשוק ההון?

מרבית ההכנסות של משק הבית מושקעות בשוק ההון. המשברים הכלכליים מהם "סובל" העולם בשנים האחרונות, מביאים לחוסר יציבות ותנודתיות בשוק ההוון, ולעתים אנחנו עלולים להזדקק לכספים ולתזרימי מזומנים, בדיוק כששוקי ההון יורדים. במצב כזה ניפגע פעמיים, גם ערך תיק ההשקעות שלנו יירד וגם נאלץ לפדות חלק מהחסכונות במחירים נמוכים יותר.

סיבה נוספת לצורך בהכנסות פסיביות היא הקטנת הסיכון הכולל על תיק ההשקעות הכולל של המשפחה. כאמור, השקעות בשוק ההון אינן דבר יציב, במיוחד בימים כמו אלה במהם מגיפת הקורונה עוד לא אמרה את מילת האחרונה וכלכלות בכל רחבי העולם עדיין מושפעות ממנה. השקעות אלטרנטיביות אינן נסחרות בבורסה, לכן הן לא חשופות לחוסר היציבות שמגלות בורסות העולם, כך ניתן לפזר סיכונים והשקעות, ולהקטין את ההשפעה של ירידות בבורסה על תיק הנכסים שלנו.

הדרך העיקרית היום לייצר הכנסה פסיבית היא באמצעות השקעות אלטרנטיביות, השקעות בקרנות נדל"ן, קרנות הון סיכון, קרנות גידור וכו', שהן אינן תלויות בשוק ההון ובחוסר היציבות שלו.

מהי הדרך הטובה ביותר ליצור הכנסה פסיבית?

אמנם, זו שאלה של השקפת עולם, העדפות ויכולות ההשקעה של כל משקיע ומשקיע. עם זאת, אם אין לכם הרבה ניסיון ביצירת הכנסות פסיביות, אנו ממליצים ללכת על לייצר הכנסה פסיבית באמצעות השקעות נדל"ן. אולי אחד מתחומי ההשקעות החמים ביותר בקרב הישראלים כיום, ולא בכדי. פעם אחר פעם, הנדל"ן מוכיח את עצמו כאחת מההשקעות היציבות ביותר שקיימות.

כיצד ניתן לייצר הכנסה פסיבית מנדל"ן:

רכישת דירה להשקעה בישראל – מחירי שוק הדירות בישראל בשנים האחרונות, נמצאים במגמה של עלייה מתמדת, ונדמה שמגמה זו תישאר איתנו עוד זמן רב. רכישת דירה להשקעה וכספי השכירות שניתן להשיג ממנה, זו השקעה הראשונה שתעלה לרבים לראש שמדברים על הכנסה פסיבית מנדל"ן. אם כי השקעה זו היא לא כל כך פסיבית כמו שהיא נראית, כי היא הופכת אותנו למאוד אקטיביים כשאנחנו צריכים לגבות את הצ'קים, להזמין אנשי מקצוע לצורך תיקונים עבור הדייר ועוד.

השקעה בנדל"ן באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות – בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים בוחרים להשקיע בנדל"ן מעבר לים. אם זה בגלל ההיצע הבלתי נגמר, פוטנציאל התשואה הגבוה או ההון העצמי הנמוך הנדרש. היתרון של השקעה באמצעות  קרנות השקעות נדל"ן  כמו SMI,  הוא שאותן קרנות דואגות להכל מא' עד ת'. אתם כמשקיעים צריכים רק לחתום על הסכמי ההשקעה ולהעביר את הכספים. לכל השאר אותן קרנות דואגות- אתם לא צריכים להקדיש מזמנכם כדי לנהל את ההשקעה. מדובר בהשקעה פסיבית אמיתית!

השקעתם בקרן השקעות אלטרנטיביות וההשקעה הסתיימה? בתור בית השקעות אלטרנטיביות, אנחנו נדאג להציע לכם השקעות חדשות עם הכסף שהתפנה מהשקעה מוצלחת קודמת. כך תוכלו ליהנות פעמיים, מאופק השקעה קצר-בינוני של השקעה, לצד האפשרות לבצע השקעות דומות בצורה מחזורית כשההשקעות מסתיימות.

גמישות כספית ובטווח ההשקעה לעומת אפיקי הכנסות פסיביות אחרים שאולי מציעים לכם, הכסף המושקע בקרנות ההשקעה האלטרנטיביות של Smart Money Investments לא מביא למצב שבו בחרתם באפיק השקעה שמחייב אתכם להישאר בו לשנים ארוכות. ישנם אפיקי הכנסות פסיביות שלא מאפשרים לכם נזילות בפרקי זמן הגיוניים, או שהנזילות שלהם דורשת הליכים ביורוקרטיים ארוכים.

לסיכום,הכנסה פסיבית הינה צורך בעולם פוסט הקורונה, בו שום דבר לא בטוח. היא לא מותרות. וגם אם קיים אצלכם פחד להיכנס לעולם השקעות כביכול מוכר ולא ידוע, אתם חייבים לעשות את הצעד הראשון הזה, כי במציאות של היום, כל אדם צריך הכנסה פסיבית. בייחוד כאשר מומחים רבים מזהירים אותנו, שלנוכח רמת החיים הגבוהה שעולה מדי שנה, הפנסיות שלנו לא יספיקו ואנחנו עוללים לגזור על עצמנו עוני לעת זקנה. קרנות השקעת נדל"ן מספקים אופציה טובה להכנסה פסיבית אמיתית בעלת פוטנציאל לתשואות גבוהות.

בעת האחרונה, קיימת פריחה חסרת תקדים של השקעות נדל"ן בחו"ל. הקורונה מייצרת הזדמנויות השקעה נדירות שעלולות לא לחזור. אם יש לכם הון עצמי מסוים שאתם מתלבטים כיצד להשקיע אותו, מומלץ להשקיע אותו באמצעות קרנות ההשקעה, בעלות מודל סינון איכותי של השקעות, ניסיון בהשקעות בשווקים זרים, קשרים ענפים עם יזמים ובעלי מקצוע באותן ארצות, ומנגנוני בטחון וערבויות לכסף שלכם. SMI היא אחת מהקרנות המובילות שמפסקות את כל אלה ושמסוגלת לעזור לכם לייצר הכנסה פסיבית איכותית.

אודות הכותב
אודי אביטל,
שותף מייסד ויו"ר SMI
אביטל הוא אחד המומחים הגדולים בישראל בתחום ניהול עושר והון ובפרט בהשקעות אלטרנטיביות, בעיקר בנדל”ן בחו”ל. הוא סוכן ביטוח משנת 1987 ומומחה לתחומי הביטוח, הפנסיה והפיננסים.
רוצים לשמוע על קרנות
המציעות הזדמנויות
השקעה?
אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם